Ambalaj Çeşitleri

Plastik ambalajların değişik türleri vardır. Bu türlerden bazıları PET (Polietilentetraftalat), PVC (Polivilklorür), PP (Polipropilen), PS (Polistren) ve PE (Polietilen)’dir.

Pet (Polietilen teraftalat) Ambalajlar 

Tamamen geri dönüşüme uygundur. Su, meşrubat ve yağ şişelerinin ambalajlanmasında kullanılır.

PVC (PoliVinil Klorür) Ambalajlar

Sert ve esnek olarak iki Çeşidi vardır. Bitkisel yağ ve şampuan şişeleri, Su ve sıvı deterjanların, bazı kimyasal maddelerin, sağlık ve kozmetik ürünlerinin ambalajlarında kullanılır.

PP (PoliPropilen) Ambalajlar

Kimyasal maddelere, ısıya ve aşırı yorulmaya karşı dayanıklıdır. Margarin tüpleri, ketçap şişeleri, çubuk, başlıklar, cips ve bisküvi için poşetler gibi ürünler poli propilenden yapılmaktadır.

PE (PoliEtilen) Ambalajlar

Çamaşır suyu, deterjan ve şampuan şişeleri, motor yağı şişeleri, çöp torbaları gibi çeşit çeşit kullanım alanları vardır. poşet üretiminde de yaygın olarak kullanılmaktadır. HDPE (Yüksek Yoğunluklu Polietilen) ve LPDE (Düşük Yoğunluklu Polietilen) olmak üzere ikiye ayrılır. Benzeri güvenlik şartları nedeniyle üretici firmalar kendi ambalajlarını üretmek yerine kalitesi onaylı ambalaj firmalarından ambalaj temin ederek ürünlerini taşırlar. Bu da yeni bir sektörü açığa çıkarır. Bazı ambalajların ise üretimi zor ve hammaddesi zor işlenebilir olduğundan özel tesislerin kurulması ve bilirkişilerce üretilmesi gerekir.